top of page
Zabiegi, bezpieczeństwo i higiena hirudoterapii

Zabiegi w naszym centrum przeprowadza certyfikowany hirudoterapeuta. Nasza placówka jest zarejestrowana i kontrolowana w zakresie  hirudoterapii w Sanepidzie. Posiadamy zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do używania pijawki lekarskiej hirudo medicinalis w terapiach. Pijawki do zabiegów pochodzą ze specjalistycznej hodowli, posiadającej wszelkie konieczne uprawnienia. Hodowla przebiega pod pełną kontrolą, pijawki są przebadane i wolne od bakterii, wirusów oraz zanieczyszczeń. Pijawki nigdy nie były używane do innych zabiegów, wolno je stosować tylko jednorazowo. Po każdym zabiegu są utylizowane.

 

Jeden zabieg hirudoterapii trwa od 60 do 90 minut. Leczenie składa się z paru zabiegów w jednej sesji, która może być powtarzana. Jeśli jest to uzasadnione rodzajem schorzenia oraz jego ciężkością, a przede wszystkim postępami w przebiegu leczenia, to za jakiś czas (zazwyczaj 2-3 miesięcy) sesję zabiegów powtarza się ponownie, ustalając dla danego pacjenta i każdej kolejnej sesji niezbędną ilość przystawianych pijawek, czas przerw międzysesyjnych oraz długość trwania każdej sesji zabiegów.

 

Pełny wykaz schorzeń, skutecznie leczonych przez hirudoterapię

 

 

Przeciwwskazania do hirudoterapii

 

Ograniczenia stosowania hirudoterapii można podzielić na bezwzględne i względne.

 

Hirudoterapia jest bezwzględnie przeciwwskazana w następujących stanach:

  • u chorych na hemofilię bądź inne choroby krwi związane z niedoborem czynników krzepnięcia,

  • u osób z zaawansowaną anemią,

  • u kobiet w ciąży, ponieważ:

- substancje zawarte w wydzielinie ślinowej pijawek mogą wywołać poronienie,

- po hirudoterapii czasami występują działania niepożądane, m.in. zakażenie bakterią Aeromonas hydrophila, które wymagają zastosowania leków chemicznych.

 

Należy zachować ostrożność w przypadku:

  • hipotonii wówczas, gdy ciśnienie jest niższe niż 80/60, w przeciwnym razie może dojść do zasłabnięcia,

  • nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawień z przewodu pokarmowego,

  • u pacjentów z alergią na proteiny; w wyjątkowych sytuacjach, takich jak po replantacji możliwe jest stosowanie hirudoterapii u osób uczulonych, lecz z jednoczesnym podawaniem leków przeciwhistaminowych,

  • jednoczesnego stosowania kwasu acetylosalicylowego, antykoagulantów oraz innych niesteroidowych leków przeciwzakrzepowych i inhibitorów agregacji trombocytów.

 

Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu hirudoterapii:

• u dzieci poniżej 10 roku życia; wyjątek stanowią pacjenci po replantacji,

• u kobiet w trakcie trwania miesiączki,

• u pacjentów z ogólnym osłabieniem,

• u osób z wysoką temperaturą, gruźlicą bądź zarażonych wirusem HIV,

• u osób chorych psychicznie.

 


Praktyczne wskazówki przy stosowaniu hirudoterapii

 

1. Po zabiegu nie należy dotykać rękoma pozostawianej przez pijawkę ranki. Nie wolno jej również rozdrapywać ( w przypadku swędzenia zastosować Fenistilżel).
2. W czasie pierwszej doby po seansie hirudoterapii nie powinno się moczyć ranki wodą.
3. Przez okres 2-3 dni po seansie nie należy uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych.
4. Dobę przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, pić dużej ilości mocnej kawy i herbaty. Używki te moga spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i przedłużone krwawienie. Możemy natomiast po seansie wypić lampkę czerwonego wina.

5. Po zabiegu możliwe jest wystąpienie lekkiego obrzęku w miejscu przystawienia pijawek. Zdarza się także powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Dolegliwości te samoczynnie ustępują po kilku dniach.
6. Pijawki są bardzo wrażliwe na zapachy, dlatego może im nie podobać się zapach naszego mydła, balsamów, maści, czy perfum, dlatego przed zabiegiem używajmy kosmetyków bezzapachowych.

 

leczenie pijawkami, hirudoterapia, stawianie pijawek
bottom of page